Scroll Top

FETÖ’cü Sami Boydak hakkında istenen ceza belli oldu

boydak-feto-iliskisi-fetocu-firmalar

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu Sami Boydak hakkında dava başlatıldı. Boydak, Kayseri’de gözaltına alınarak 12 Temmuz 2018’de 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmıştı. Karar duruşmasında, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 3 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. İş insanı Boydak, 19 Ocak 2019’da Kayseri Erkilet Havalimanı’nda yakalanmıştı. Yapılan bagaj kontrolleri sırasında üzerinden 3 kilo 600 gram altın ile 40 bin ve 200 bin TL’lik senet çıkmıştı.“6649 sayılı suç gelirini aklanmasının önlenmesi kanununa muhalefet” suçundan gözaltına alınan Boydak, sorgusunun ardından adliyeye çıkartıldı. Boydak, sevk edildiği Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı kararıyla serbest bırakılmıştı. Hakkında iddianame hazırlanan Boydak’ın, ilerleyen günlerde ilk kez hâkim karşısına çıkacağı ifade edildi.

FETÖ’cü Sami Boydak için 10 yıl hapis cezası isteniyor

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’cü Sami Boydak hakkında yürütülen soruşturma bitirildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunun hazırlanmasının ardından tamamlanan soruşturmada iddianame hazırlandı. İddianame, Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianame kapsamında, Boydak hakkında, “terörizm finansmanını önleme kanuna muhalefet” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava başlatıldı.

FETÖ‘cü Sami Boydak, Erkilet Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra ifade vermişti. Eşiyle beraber Suudi Arabistan’da oturma izinlerini olduğunu belirten Boydak, şunları kaydetmişti:

“Kiraladığımız dört katlı villa evimiz var. Bu evi yaklaşık 2,5 yıl önce kiralamıştım ve bu kira devam ediyor. İkamet sürem 20 gün sonra dolacağından hem ikamet yenileme hem kira bedeli olarak ayrıca bir miktarını ise yardıma muhtaç kimselere zekat olarak vermek için götürüyordum. Altın, Suudi Arabistan’da daha kıymetli olduğu için orada bozduracaktım. Altınlar tamamen kendi tasarruflarım.”

Ayrıca, havalimanında yanında bulunan altınların kendi tasarrufları olduğunu iddia eden Boydak,

“Eşim ve kızım ile Suudi Arabistan’a gitmek için saat 15.00 sıralarında Kayseri Havalimanı’na gittik. Burada uçağa binmek için geçiş yaptığımız esnada x-Ray cihazından geçerken, güvenlik görevlileri çantamdaki altınları fark ettiler ve gümrük görevlilerine bilgi verdiler. Üzerimde bulunan söz konusu altınları kendi tasarruflarımla yaklaşık 5-6 yıldır biriktiriyordum. Bunların bir kısmını kendime ait 2 aracı sattığımda, kızımın doğumu ve yaş gününde gelen altınlar ile birlikte iş yerime ait kazancımdan elde ettiğim tasarruflarımı altın olarak değerlendirdim.” şeklinde konuşmuştu.

Boydak ailesinin FETÖ’yle ilişkisi

Boydak Holding’in yöneticilerinin büyük bir kısmı FETÖ üyeliğinden yargılanmıştı. Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 Temmuz 2018’de görülen karar duruşmasında, Holding’in üst yöneticisi Memduh Boydak, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Holdingin eski yöneticileri Mustafa, Bekir, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl 6 ay, holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak aynı suçtan 11 yıl 10 ay 15 gün, eski holding yöneticisi Şükrü Boydak ise aynı suçtan 10 yıl hapis cezası almıştı. Eski Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ise, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanmıştı.

boydak-feto-iliskisi-fetocu-firmalar
Mustafa Boydak

FETÖ üyesi Boydak, şok bir kararla adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı. Boydak’ın hesabından 17 Şubat 2014 tarihinde 3 milyon TL paranın Bank Asya’daki hesaplara aktarıldığı belirlenmişti. Boydak, FETÖ üyeliğinden 7.5 yıl hapis cezası almıştı. Hakkındaki hapis cezasının onanmasına rağmen dosyası Yargıtay’da bekleyen Boydak, tutuksuz yargılanıyor. 

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

 

Benzer gönderiler