Scroll Top

FETÖ’cüler TSK’dan atıldıktan sonra PKK ile 40 yılın en başarılı mücadelesi veriliyor

tsk-pkk

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, düşünce kuruluşu SETA’nın ABD’deki ofisi tarafından düzenlenen 15 Temmuz panelinde konuştu. Orgeneral Güler, TSK’daki FETÖ mensuplarının PKK’ya istihbarat verdiğinin tespit edildiğini vurguladı.

Güler’in konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Darbeden önce PKK’ya eylemsizlik talimatı verildi”

PKK’nın darbeden haberdar olduğunu söyleyen Güler, “15 Temmuz darbe girişimine kısa bir süre kala PKK’ya eylemsizlik talimatı verildiği ve PKK’nın eylemlerinde FETÖ’nin ordu içindeki elemanlarından istihbarat aldığı, soruşturmalarımızda ortaya çıkan gerçeklerdir.” şeklinde konuştu.

“FETÖ’cüler temizlendikten sonra PKK ile daha başarılı mücadele ediyoruz”

Orgeneral Güler, FETÖ’cülerin TSK’dan temizlenmesinin ardından PKK ile daha başarılı mücadele edildiğini dile getirerek “Jandarma Genel Komutanlığında 15 Temmuz’dan bugüne kadar 4000’e yakın personelin ilişiği kesildi. Fakat PKK terör örgütü ile bu yılki mücadelemiz, 40 yıllık mücadelenin en başarılı safhasıdır. Subaylarımızın yaklaşık yüzde 25’ini kaybettik ama ülkemizin kahraman çocukları aslında kaybettiklerimizin yerine bin misli fazla çalışarak ve açıkları kapatarak terörle mücadelede büyük bir destan yazıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Akın Öztürk serbestçe geziyordu”

Darbeci Akın Öztürk’e de değinen Güler, Öztürk’ün darbecilerin arasında serbestçe gezdiğini söyledi: “16 Temmuz’un öğlen saatlerinde hapsedildiğim odanın kapısı açıldı ve tanıdık bir ses duydum; ‘Yahu Yaşar sen burada ne arıyorsun?’ diyen bir ses. Yıllarca birlikte mesai yaptığım, ailecek görüştüğüm bir insan; Orgeneral Akın Öztürk. Benim kelepçeli olduğum ortamda serbestçe geziyor. Bana orada olduğumdan haberi olmadığını söylüyor. Bulunduğumuz ortamdaki özgürlüğü ilginç. Bizim tarafta olsaydı benim konumumda olması gerekirdi ama öyle değil. Kelepçelerimi, gözümdeki bandı açtırdı ve ailemle konuşturmayı teklif etti. Ailemle telefon görüşme teklifine karşı yerimden kalkmadım. Sabit telefondan evimi aradılar. Oturduğum yerden seslenerek iyi olduğumu söyledim. Beni odada yalnız bıraktılar. Öztürk odadan ayrılırken kapıda nöbetçi olduğu konusunda beni ikaz etmeyi unutmadı.”

“İyi polis rolünü üstlenmiş”

Orgeneral Güler, Öztürk’ün iyi polis rolünü oynamakla yükümlü bir darbeci olduğunu, “Bu noktada kişisel olarak hem büyük bir hayret ve üzüntü içinde oluyorsunuz hem de karşınızdaki örgüt yapılanmasının çok farklı olduğunu idrak edebiliyorsunuz. Karşımdaki insan yakın görüştüğüm, yıllara dayanan bir mesai birlikteliği yaptığımız bir orgeneraldi. Bu kadar yüksel bir eğitim ve kariyerin sonucunda ‘iyi polis kötü polis’ taktiğinin iyi polis rolünü üstlenmiş. Bir generalin ne kadar uzun sürede yetiştiğini düşünün. Ama böyle insanlar bu kadar uzun sürecin sonunda bir gece ansızın gelen talimatla tamamen bir robota dönüşmüşlerdir.” sözleriyle vurguladı.

Benzer gönderiler