Scroll Top

Barış Yarkadaş’ın asparagas çıkışı

4-70

Referandum bitti CHP’li Milletvekillerinin gerçek dışı iddiaları bitmedi. Bunlardan sonuncusuysa CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’dan geldi. Barış Yarkadaş, avukatlıktan hakimliğe geçiş yapanların AK Partili olduğu iddiasını dile getirdi. Sözcü gazetesi de bu iddiayı manşetine taşıdı.

Adalet Bakanlığı’nın “Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı” mülakat sonuçları önceki gün açıklandı. İddiaya göre yazılı sınavda 80’in üzerinde puan alan birçok aday mülakatta elenirken, 55-60 puan alan avukatlara hakimlik yolu açıldı. Bu iddiayı ortaya atan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ayrıca  sonuçlarla ilgili dikkat çekici bir iddiada daha bulundu: “Alınan 900 hâkimden 800 tanesi AK Partili.”

Adalet Bakanlığı yaptığı basın açıkamasıyla Barış Yarkadaş’ın bu iddilarını çürüttü. Açıklamada dikkat çekici cümlelerden biri, “sınavı kazanan kişi sayısının 900 değil 1343 kişi olduğuydu.”

Adalet Bakanlığının Basın Açıklaması:

Sözcü Gazetesi’nin 27 Nisan 2017 tarihli manşetinde ve bazı basın yayın organlarında yayınlanan “900 hâkim alındı 800’ü AKP’li çıktı” başlıklı haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Avukatlık mesleğinden adli ve idari yargı hâkim adaylığına geçiş sınavları tamamen mevzuata uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.

2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 8/k maddesi “Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için; yukarıdaki (ı) bendi hariç diğer şartları taşımakla birlikte, mesleklerinde fiilen en az üç yıl çalışmış, giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle kırkbeş yaşını doldurmamış ve kendi aralarında yapılacak olan yazılı yarışma sınavında ve mülâkatta başarılı olmak, şarttır.”hükmünü içermektedir.

Avukatlık mesleğinden  adli yargı hakim ve savcılığı ile idari yargı hakimliği sınavına giriş şartlarını taşıyanlar arasından ÖSYM tarafından yazılı yarışma sınavı yapılmış, yazılı yarışma sınavını kazananlardan kanunda öngörülen sayıda aday mülakat sınavına çağrılırken, mülakat sınavında başarılı olanların sonuçları ilan edilmiştir.

Mülakat sonucunda yapılan değerlendirmeler kanunun öngördüğü esaslara göre yapılmıştır. Sınava katılanların siyasi görüşleri ve eğilimleri değil sadece kanunun öngördüğü esaslara göre değerlendirmeler yapılmıştır.

Yapılan mülakat sonuçlarına göre Avukatlık-Adli yargıda ve Avukatlık-İdari yargıda toplam 1343 kişi başarılı olmuştur. “900 hakim alındı” iddiası gerçek dışıdır.

 “900 hakim alındı 800’ü AKP’li çıktı” iddiası ise gerçekleri saptırmaya yönelik bir iftiradır.

Ayrıca; iddia edildiği gibi “Hâkimlerin Adalet Bakanlığı tarafından gayrı resmi mülakata alındığı” iddiası tamamen asparagastır.

Gerçek dışı iddiaların maksatlı olarak gündeme getirilmesi kamuoyunda algı oluşturmaya yöneliktir. Bu iddiaların haber olarak yayınlanması da gazetecilik etik ve ahlak ilkeleri ile bağdaşmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Benzer gönderiler