Anayasa Mahkemesi skandal kararlara devam ediyor

Anayasa Mahkemesi Gergerlioğlu’nu serbest bıraktı

Anayasa Mahkemesi tepki çeken kararlarına bir yenisini daha ekledi. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar veren mahkeme bununla da yetinmedi. Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesi için ilk mahkumiyet kararının bozulması için kararı alan mahkemeye yazı gönderdi. AYM’nin bu kararı sonrası, tıpkı CHP’li Enis Berberoğlu’nda olduğu gibi Gergerlioğlu’da milletvekilliğine devam edecek. Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili olan Ömer Faruk Gergerlioğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün tezlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dile getirmesi ile tepki çekiyordu. FETÖ üyeleri Gergerlioğlu’nun serbest kalması sonrası Türkiye’yi belaların beklediğini iddia etmişti. Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, babasının tahliye edilmesini beklediğini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi bu faaliyetlere siyaset hakkı dedi

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Fetullahçı Terör Örgütünün tezlerini açıkça dile getirmekten çekinmiyordu. FETÖ’nün MİT Mahrem imamı Yasin Ugan’ın kaçırıldığını iddia eden Gergerlioğlu gerçekler ortaya çıkınca özür bile dilememişti. Gaybubet evinde saklanan Yasin Ugan’ın MİT’ten çaldığı bilgileri terör örgütü PKK’ya vererek yüzlerce güvenlik görevlisinin şehit olmasına sebep olduğu ortaya çıkmıştı. Gergerlioğlu’nun Millî İstihbarat Teşkilatı tarafından kaçırıldığını iddia ettiği bir diğer isim Salim Zeybek’ti. Salim Zeybek’in eşini Meclis’te ağırlayan Gergerlioğlu, Zeybek’in de gaybubet evinden çıkması sonrası hiçbir şey olmamış gibi faaliyetlerine devam etmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin tepki çeken ilk kararı Gergerlioğlu değil. 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası 2 üyesi FETÖ nedeniyle tutuklanan Yüksek Mahkeme daha önce verdiği ve kamuoyunda infiale sebep olan kararlarından bazıları şunlar

 

  • Türkiye’nin DEAŞ’a silah yolladığı iftirasını atan Can Dündar’ın tahliye edilmesinin önünü açıldı.
  • Fetullahçı Terör Örgütü’nün bel kemiği dershanelerin kapatılmasını engelledi.
  • Terör örgütü PKK’nın taşeronu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi yönünde karar aldı.
  • MİT Tırları Kumpasında yer alan Enis Berberoğlu’nun tahliye edilmesini sağladı.
  • Türkiye’nin savaş suçu işlediğini iddia eden sözde “Barış” Akademisyenlerinin hak mahrumiyetine uğradığı kararını alarak, ceza almalarını engelledi.
  • 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası kamuya alınacak memurlar için güvenlik soruşturması yapılmasını iptal etti.
  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan HDP’nin kapatılması başvurusunu geri iade etti. Başsavcılık, iddianameyi tekrar düzenleyerek AYM’ye geri yolladı.

 

Benzer gönderiler