Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Şifreyi kırmak için ne gerekiyorsa yapın’

1E10z_1482214571_6654

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast düzenleyen FETÖ’cü polisin telefonunun şifresinin kırılması için “ne gerekiyorsa yapılması” yönünde talimat verdi.

İsrailli firma güven vermedi

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın olay yerinde bulunan cep telefonunun şifresi tüm çalışmalara rağmen kırılamadı. Geçtiğimiz yıl telefonun şifresinin kırılması için Apple firmasına başvurulmuştu. Apple’dan olumsuz yanıt gelmişti.

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İsrail merkezli bir firmayla temasa geçti. Ancak İsrail firması 20 bin dolar istedi ve şifrenin kırılacağı garantisini de vermedi. Ayrıca cep telefonunu yurt dışına çıkarmak istedi. Başsavcılık, güven vermeyen firmayla sürdürülen görüşmeleri sonlandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talimat

Büyükelçi Karlov’un ölüm yıl dönümü öncesinde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelerek soruşturmanın geldiği aşama hakkında bilgi verdi.

Başsavcı Kocaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırgan Altıntaş’ın telefon şifresinin kırılması için İsrailli firmayla yaptıkları görüşmeleri aktardı.

Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başta olmak üzere soruşturmada görev alan birimlere, söz konusu telefon şifrenin kırılabilmesi için “Ne gerekiyorsa yapılsın.” talimatı verdi.

Rus heyetle toplantı yapıldı

Karlov’un ölüm yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’ye gelen Rus heyet, önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle toplantı yaptı. Görüşmede, Altıntaş’ın telefon şifresinin kırılamaması gündeme geldi.

Savcılık ve Emniyet yetkililerinin de katıldığı toplantıda, Altıntaş’ın telefonunun şifresinin kırabilecek teknolojinin Hindistan merkezli bir firmada bulunduğu, bu firmanın telefonu yurt dışına çıkarmadan Türkiye’de gerekli çalışmaları yapabileceği anlatıldı.

Hindistan merkezli firmayla temas kurulacak

Rus heyeti de söz konusu şifrenin kırılması için ülkelerinde faaliyette bulunan ve “Beyaz Hacker” olarak nitelendirilen gruplardan yardım alınabileceğini belirtti. Toplantıda Hindistan merkezli şirketle temasa geçilebileceği görüşü ön plana çıktı.

Suikastın arkasında FETÖ var

Ankara Başsavcılığı yetkilileri, Rus heyetine iki ülke arasındaki ilişkileri bozmak için Karlov’a yönelik suikastın düzenlendiğini ve cinayetin arkasında FETÖ’nün bulunduğunu belirtti. Rus yetkililer de aynı kanaatte olduklarını savcılık yetkililerine bildirdi.

Benzer gönderiler