Fransa, Ruanda Soykırımı’ndaki rolünü reddediyor

fransa ruanda suç

Fransa, Ruanda Soykırımı ile ilgili suçlamaları kabul etmek istemiyor

Fransa, Ruanda Soykırımı‘nda işlediği suçlardan dolayı kendini aklamaya çalışıyor. Paris Savcılığı, “Fransız ordusunun Tutsileri yalnız bırakarak, katliamlara kayıtsız kaldığına dair suçlamaların” reddedilmesini talep etti.
Fransa‘da savcılık, ordunun 1994 yılında Bisesero katliamlarına kayıtsız kaldığı yönündeki suçlamaların reddedilmesini istedi. Paris Savcılığı konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak Fransız ordusunun katliamlar sırasında Hutulara yardım etmediğini savundu. Buna göre, Turkuaz Operasyonu’nda görevli olan 5 generale suçlama yapılmadı. Fransa’nın Ruanda Soykırımı’nda oynadığı role ilişkin, tahkikat hakimlerinin suçlamaları reddetmesi ya da soruşturmaları yeniden başlatması bekleniyor.

Fransa Ruanda Soykırımı
Fransa Ruanda Soykırımı’ndaki suçunu kabul etmek istemiyor

Ruanda Soykırımında 800 bin kişi hayatını kaybetti

Fransa’daki sivil toplum kuruluşları ve Bisesero katliamından kurtulan 6 kişi, Fransa ordusunun bu katliamlardaki eylemsizliği hakkında 2005’te suç duyurusunda bulundu. Ruanda’da Hutular ile Tursiler arasındaki iç savaş, dönemin Devlet Başkanı Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sonra 7 Nisan 1994 tarihinde başladı. İç savaş 100 gün sürdü ve katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetti. Fransa ordusu da Bisesero tepelerinde yüzlerce Tutsi’yi terk ederek katledilmelerine sebep olmakla suçlanıyor. Katliama göz yuman Paris yönetiminin, olaylara Turkuaz operasyonu ile çok geç müdahale ettiği iddia ediliyor. Fransa hükümeti tarafından tarihçi Vincent Duclert başkanlığındaki komisyona Ruanda Soykırımı raporu hazırlatılmıştı. Raporda, Fransa’nın soykırımda ağır sorumluluğunun bulunduğu ancak suç ortağı olduğunu gösteren bir şey olmadığı belirtilmişti.

Fransa Ruanda soykırımında suç ortağı olmakla suçlanıyor

Her yıl Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 7 Nisan’da Ruanda Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü tertip edilirken, soykırıma ilişkin Fransa’nın soykırımı yapanlara desteği en çok tartışılan konulardan biri oldu. Fransa, soykırımı yapan Hutu hükümetinin şart koşmadan en yoğun destekçisi olduğu için soykırımdan en fazla sorumlu tutulan ülke olarak dikkati çekiyor. Ruanda’da 1994’te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlattı. Ülkede 100 gün süren katliamda Birleşmiş Milletler’e (BM) göre 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetti. Fransa, 23 Haziran 1994’te ülkenin güneybatısında sığınmacılar için güvenli bölge oluşturmak amacıyla Turkuaz Operasyonu’nu başlattı ancak Fransa, soykırımı engellemek yerine soykırımcılara silah ve mühimmat desteği sağlayarak sürgündeki Tutsilerin 1987’de kurduğu Ruanda Yurtsever Cephesi’nin (RPF) ilerleyişini kısıtladı. 1994’te Ruanda’da bulunan “Fransız askerlerin ve paralı askerlerin”, dönemin Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana’ya yönelik saldırıya katılmış olabileceği de belirtiliyor.

Benzer Gönderiler