Scroll Top

Danimarka’da polis şiddeti nedeniyle bir Cezayirli hayatını kaybetti

danimarkapolisi

Danimarka polisi, sınır dışı etmek istediği Cezayirlinin orantısız güç kullanarak ölümüne neden oldu.

Olay, 20 kasım tarihinde Kopenhag Havalimanı’nda söz konusu Cezayir vatandaşının uçağa bindirilmesi sırasında meydana geldi.

İsmi açıklanmayan Cezayirii polislerin eşliğinde uçağa bindirildi. Uçak içerisinde polis ile sınır dışı edilmek istenen kimse arasında bilinmeyen bir sebepten ötürü arbede çıktı.

Polisler 34 yaşındaki Cezayirlinin üstüne çıkarak durumu kontrol altına almaya çalışınca bir süre sonra Cezayirlinin hareketsiz kaldığı görüldü.

Uçaktan bulunan doktorun müdahalesi sonrasında hastaneye kaldırılan Cezayir vatandaşı iki gün sonra hayatını kaybetti.

Olayın görgü tanığı 53 yaşındaki Michael Thorvaldsson, Cezayir vatandaşının yarım saat boyunca polislere direnebildiğini ve ardından hareketsiz kaldığını söyledi.

Polislerin, Cezayirliye çok acımasız davrandığını ve aşırı şiddet içeren orantısız güç kullandığını vurgulayan Thorvaldsson, yaşananları şöyle anlattı:

“Ben 22A’da oturuyordum. Cezayirli adam ise 23F’de. Yani neredeyse onun yanında oturuyordum. Yanında 3 polis vardı. 2 polis Cezayirli adamın üzerindeydi. 3’üncüsü ise adamı koltukta geri tutuyordu. Ayrıca bir 4’üncü kadın polis de uçağa binen yolcuların önünü kapatıyordu.”

 

Benzer gönderiler