Scroll Top

Goldman ve Deutsche Bank’tan Türkiye için iyimser tahmin

Türkiye

Goldman Sachs Group Inc. ve Deutsche Bank AG’ye göre, Türkiye muhtemelen ilk beklenenden daha düşük bir ekonomik daralma yaşayacak.

Goldman Sachs, kredilerdeki güçlü büyümenin canlandırdığı talebe işaret ederek Türk ekonomisi için 2020 yılı daralma tahminini hafifletti.

Türkiye’nin GSYH’sının 2020 yılında yüzde 5 daralacağı yönündeki tahminini yüzde 3,5 seviyesine revize eden Goldman Sachs, “Kredilerde artışın bir sonucu olarak daha sınırlı bir daralma olacak” ifadelerini kullandı.

Ancak Goldman Sachs ekonomistleri Türkiye’nin 2020’de GSYH’nın yüzde 4’ü kadar cari işlemler açığı vereceği tahmininde bulundu.

Cari işlemler açığındaki bu artışa yanıt olarak Türkiye’nin politika faizini yıl sonunda yüzde 12 seviyesine çıkarabileceğine işaret eden Goldman Sachs, 2021 yılının ilk yarısı sonunda faizin yüzde 14 olabileceğini de vurguladı.

Banka daha önce yaptığı tahminlerde 2020 yıl sonu faiz oranını yüzde 10, 2021 sonu faiz beklentisini de yüzde 14 olarak ifade etmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni bir koronavirüs dalgasıyla karşılaşmazsa Türkiye’nin önümüzdeki yıl yüzde 5’in üzerinde bir ekonomik büyüme gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Goldman ekonomistlerinden Kevin Daly ile Clemens Grafe, müşterilerine gönderdikleri raporda, “Türkiye Merkez Bankasının, döviz rezervleriyle bağlantılı olarak piyasalara müdahalesinin de azalmasıyla birlikte bizce ithalatı azaltmak, ülkeye para girişini teşvik etmek ve dolarizasyonu önlemek için para politikasının sıkılaştırılması gerekecek.” dedi.

Deutsche Bank uzmanları da gönderdikleri raporda, Türk ekonomisi için “risklerin halen yüksek olduğunu” ifade etti ve “Krizden en çok etkilenmiş olan sektörlerin, yani, turizm, restoranlar ve üretimin kriz önceki seviyelere dönmesi ciddi bir zaman dilimi alacaktır.” diye belirtti.

Benzer gönderiler