Scroll Top

Mustafa Enis Durak gerçekten mağdur mu?

mustafa-enis-durak-ailesi-avukat

FETÖ’nün mağduriyet maskesiyle kendini kamufle etme taktiklerinden bir yenisi daha geçtiğimiz haftalarda kendini gösterdi. Bugüne kadar algı operasyonlarına kadınları ve çocukları malzeme etmekten hiç çekinmeyen örgüt, bu kez uzun zamandır diline dolamış olduğu askeri öğrencileri şovuna alet etti. Bu oyunun başrolünde ise Mustafa Enis Durak vardı. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf, örgüt ile alakalı alakasız birçok insan tarafından görüldü ve paylaşıldı. Fotoğrafa ilk bakışta genç bir çocuğun annesinin omzuna başını yasladığı ve “çaresiz” bakışları dikkate çarpıyor. FETÖ tetikçisi Sevinç Özarslan tarafından 11 Mayıs’ta paylaşılan fotoğrafta açıklama olarak şunlar yazıyordu:

“Bu fotoğraf iki saat önce İzmir 20. ACM’nin önünde çekildi. Eski askeri öğrenci Mustafa Enis Durak’ın annesine son vedası… 6 ayda 3 kez tutuklanıp Şakran’a gönderildi.”

mustafa-enis-durak-ailesi-avukat

Açıklamanın devamında ise Durak’ın 14 yaşında Maltepe Askeri Lisesi’ni kazandığı, Muğla’da tıp okuduğu bilgileri yer aldı.

Durak’ın kamuoyuna servis edilen mağduriyeti (!) siyasetçiler tarafından da dile getirildi. FETÖ’nün meclisteki temsilcisi HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK’lılar için eylem planını açıklayan DEVA Partisi’nin İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu gibi isimler de Durak hakkında paylaşım yaptı.

mustafa-enis-durak-ailesi-avukat

mustafa-enis-durak-ailesi-avukat

Dahası bu operasyon sosyal medya ile kalmadı, İtalyan karikatürist Gianluca Costantini tarafından Durak’ın adliyedeki fotoğrafı karikatür haline getirildi, karikatür İstanbul Beyoğlu’nda duvara asıldı. Yalnızca bu örnekler bile, örgütün algıyı ne kadar iyi yönettiğini kanıtlıyor.

mustafa-enis-durak-ailesi-avukat

FETÖ’nün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğu bilincini 15 Temmuz’a rağmen idrak edememiş olan insanlar, 14 yaşında bir öğrencinin örgütle ne alakası olduğunu çözemedi ve Durak’ın tutuklanmış olmasına anlam veremedi.

14 yaş FETÖ üyeliği için yeterli

Oysa örgütün en kanlı ve acımasız isimlerinin çok küçük yaşlardan itibaren militan gibi yetiştirildiği biliniyor. Hakkında kırmızı bülten çıkartılan ve darbe girişiminin kilit isimlerinden Ahmet Zeki Gerehan’ı hatırlayarak hafızalarımı tazeleyelim.

mustafa-enis-durak-ailesi-avukat

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Harp Okulu’nda yöneticilik yapmış olan Gerehan’ın FETÖ’cü olduğu henüz 14 yaşındayken tespit edilmişti. Kuleli Askeri Lisesi’nde 1986 yılında FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle soruşturulan isimler arasında yer alan Gerehan, TSK’dan “belki kazanırız” umuduyla tasfiye edilmedi. Darbenin İstanbul ayağını planlayan ve başarısız olması sonrası firar eden Gerehan’ın soruşturma geçirirken verdiği kayıtlı ifadeler ise örgütün genç askeri öğrencileri nasıl yetiştirdiğine dair verdiği ipuçları bakımından önemli. Peki Gerehan ne anlatıyor ifadesinde? Mahallesindeki bazı insanların okuldaki başarısından dolayı kendisini eğitmek istediklerini ve bu yönde imkân sağladıklarını, kendisini dershaneye yazdırdıklarını, evlere çağırdıklarını ve FETÖ elebaşının sohbetlerini dinlediğini detaylıca anlatıyor Gerehan. Örgüt abileri tarafından TSK’ya yönlendirilen Gerehan, gözünde sorun olmasına rağmen göz muayenesinden başarıyla geçiyor. FETÖ’nün askeriyeye sızdırdığı ve gözleri görmeyen Gerehan, itiraflarında ima ile namaz kılınması gerektiğinin söylendiğini, çay bahçesinde mahrem abisiyle buluştuğunu da anlatıyor. Gerehan gibi örgütün genç yaşta sızdırdığı bir başka isim ise Muharrem Köse. Bu iki ismin de FETÖ ile irtibatlı olduğu bilinmesine rağmen askeri okullardan ilişikleri kesilmemiş olması, örgütün yaygın kanının aksine 2002’den sonra değil, 1986’dan beri askeriyenin içerisinde kuluçkalandığını kanıtlıyor. Hatta Gerehan’ın, 2014-2015 yılları arasında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın başkanı olduğu 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü dergisinde çıkan bir makalede imzasının olduğunu da hatırlatalım. 

Mustafa Enis Durak FETÖMustafa Enis Durak kaçarken yakalandı

Örgüt üyesi olmak için yaşın hiçbir önemi olmadığını anlattıktan sonra gelelim Durak’ın mağduriyet dolu hikayesinin diğer açıklarına. Mustafa Enis Durak, 10 Mayıs’ta İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandı ve örgüt üyeliğinden 7 yıl 15 ay hapis cezası aldı. Oysa Durak, aynı gün Adnan Menderes Havaalanı’nda “Ahmet Yılmaz” adına düzenlenmiş sahte Belçika kimliğiyle Almanya’ya kaçarken yakalanmıştı. FETÖ’nün mağdur diye ortaya attığı isimlerin birçoğunun kaçmak üzereyken yakalandığını hatırlatmakta fayda var. Örneğin hamile olduğu için tutuklanmasına tepki gösterilen örgüt üyesi Aslı Ünlü, Edirne’den Yunanistan’a firar etmeye çalışmıştı. Dahası, Durak’ın ankesörlü arama kaydı da bulunuyor. 2014 yılında ankesörlü hatlardan 5 kez arandığı belirlendi. Hakkında itirafçı ifadeleri bulunan Durak’ın, askeri öğrenciyken “Yusuf” ve “Kenan” kod adlı mahrem imamlarla sohbet gruplarında yer aldığı da ortaya çıktı. Durak, örgüt üyeliğinin yanı sıra sahte belgeyle kaçmaya çalışırken yakalandığı için ayrıca “resmi belgede sahtecilik” suçundan da yargılandı. Durak, örgütün mağdur şeklinde servis ettiği isimlerden yalnızca biri. Hakkındaki algı operasyonları bir süre daha gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. FETÖ’nün kara propagandasını yaymaya bu kadar hazır siyasetçilerin olması da terör örgütünün işini kolaylaştırıyor.

 

Benzer gönderiler