ABD Kongre binası Trump destekçileri tarafından basıldı

12
abd kongre biinası
ABD kongre binası basıldı

ABD Kongre binası Donald Trump destekçileri tarafından basıldı

ABD Kongre binası Trump‘ın Beyaz Saray yakınlarındaki Ellipse’de konuşmasından sonra başkent Washington DC’de toplanan Trump destekçileri tarafından işgal edildi. Trump destekçileri, seçim sonuçlarının resmileştirilmesini protesto etti. ABD Polisi binaya giriş ve çıkışları güvenlik nedeniyle kapattı. Başkan Yardımcısı Mike Pence binadan uzaklaştırıldı. Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki görüşmelere ara verildi. Öte yandan Temsilciler Meclisi üyelerinin ofislerinin bulunduğu Cannon binası da kısa süreliğine boşaltıldı. Trump destekçileri, seçim sonuçlarının resmileşmesine yönelik oturumun yapıldığı Kongre binası önünde karşıt gruplar ve polis ile karşı karşıya geldi. Trump destekçileri Joe Biden’ın başkanlığının tescili oturumu sırasında barikatları aşarak Kongre binasına girdi. Polis göstericilerin barikatı aşarak Kongre binasına girmesine şiddetle karşı verdi. Protestoculara biber gazıyla sert müdahalede bulunuldu. Polis müdahalesi sonucunda çok sayıda kişi yaralandı. 4 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 52 kişi de gözaltına alındı.

trump destekçileri kongre

Kongre binası Trump destekçileri tarafından işgal edildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanlık seçim sonuçlarının tescil edilmesine saatler kala ABD Kongre binası işgal edildikten sonra Trump destekçileri ve polis arasında arbede yaşandı. Protestocular kapıları kırarak önce Kongre binasına, ardından Senato salonuna girdi. ABD Kongresi, İngilizlerin 1814’teki işgalinden bu yana ilk kez işgale tanık oldu. Amerikan Gizli Servis görevlileri Kongre üyelerini korumak için göstericilere silah çekti. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti.

abd kongre binası
 

Trump destekçisi bir kadın hayatını kaybetti

ABD Kongresinin Donald Trump destekçileri tarafından basılmasıyla yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükselirken Kongre binasına giren Trump destekçisi bir kadın gösterici ABD polisi tarafından vurularak hayatını kaybetti. Yaşanan olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Washington Polis Şefi Robert Contee, Kongre binasında yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Contee, yaptığı açıklamada Kongre içinde polis tarafından vurulan ve daha önce hastanede hayatını kaybeden kadın göstericiden sonra 3 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi. Yaşamını yitirenlerin 1’inin erkek, 2’sinin kadın olduğu aktarıldı. Polis şefi bu kişilerin kaldırıldıkları acil servislerde öldüklerini belirtti. Ancak söz konusu kişilerin kimliklerini açıklamadı. Contee ayrıca, yaşanan olaylarda 14 ABD polisinin hafif şekilde yaralandığını ve en az 52 kişinin de gözaltına alındığını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin