Scroll Top

Çevreci Almanya kömür santrallerini yeniden devreye alıyor

Kömür santralleri Almanya’da yeniden devreye alınıyor

Gazın yerini yeniden kömür alıyor

Almanya, Rusya’dan gaz arzının kısılması üzerine kömür yakıtlı santrallarda daha fazla üretim yapma ve kapatılan bazı santrallerin yeniden devreye alınmasına kararı verdi. Bunun yanında gaz kullanımını azaltan sanayi şirketlerine teşvik ödemesi yapılan bir mekanizma da hayata geçirilecek. Almanya, 30 yıldır aktif olan 3 nükleer santrali daha kapattı. Geri kalan 3 santrali de çevrecilik adı altında 2022’de kapatmayı planlayan ülke, enerji ihtiyacının yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyordu.

Ekonomi Bakanı açığı kömür ile kapattıracak

Rusya’nın şubat ayında başlayan Ukrayna’yı işgal girişimi sonrası Avrupa ülkeleri enerjide hem yükselen fiyatlar hem de tedarik sıkıntılarına çözüm aramaya devam ediyor. Almanya Ekonomi Bakanı Rusya’nın kesinti yapabileceğine dair kaygılar nedeniyle elektrik üretiminde doğal gaz kullanımını sınırlandıracaklarını açıkladı. Aksi takdirde kış aylarında zor durumda kalacaklarını belirtti. Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı yazılı açıklamada “Doğal gaz tüketimini azaltmak için elektrik üretiminde daha az gaz kullanmalıyız” dedi. Habeck doğal gaz kullanımının sınırlandırmasıyla oluşacak açığı kömür kullanımıyla kapatmaya çalışacaklarını söyledi. Almanya en kirletici fosil yakıt olan kömürün enerji üretiminde kullanımını 2030’da tamamen durdurmayı planlıyordu.

Habeck durumun çok ciddi olduğunun altını çizerek karar için “Bu çok acı, ama doğal gaz kullanımının azaltılması bu durumda tek kelimeyle gerekil” ifadelerini kullandı.

Rusya doğal gaz şirketi Gazprom geçen hafta Alman Siemens Enerji şirketinin Kuzey Akım 1 boru hattındaki bir teknik sorunu gidermekte gecikmesini gerekçe göstererek arzda kesintiye gitmişti. Habeck Rusya’nın bu hareketinin teknik olmaktan öte siyasi olduğu yorumunu yaptı.

Almanya’nın doğal gaz tasarruf planları

Almanya bir süredir doğal gaz depolarını doldurarak ısınma ihtiyacının artacağı kış aylarına hazırlıklı olmaya çalışıyor. Ekonomi bakanlığı doğal gaz kullanımının azaltılması için evsel tüketime de sınır getirmeyi planlıyor. Ülkedeki doğal gaz depolarının doluluk oranı halen yüzde 57 civarında. Hükümet ayrıca bu yaz doğal gaz için bir çeşit mezat modeli kurarak doğal gazın endüstriyel kullanıcılarını tasarrufa teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu plan kapsamında endüstriyel tüketicilerin mali tazminat karşılığı doğal gaz kullanımını düşürmesi istenecek, açığa çıkan doğal gaz depoya aktarılacak.

Hükümet ayrıca Alman doğal gaz piyasa alan yöneticisi Trading Hub Europe için devlete ait yatırım ve kalkınma bankası KfW aracılığıyla 15 milyar euroluk ek kredi limiti açmayı planlıyor.

En güncel verilere göre 27 üyeli Avrupa Birliği’nin kullandığı doğalgazın yüzde 38.1’i Rusya’dan geliyor. Çekya, Letonya gibi AB üyesi ülkelerde bu oran yüzde 100’e çıkıyor. Rus gazının Almanya’nın tüketimindeki payı ise yüzde 65.

 

Avrupa Rusya'dan gelen gaza bağımlı
Avrupa Rusya gaz bağı

Benzer gönderiler