Scroll Top

FETÖ’cü Enver Altaylı “Hablemitoğlu” soruşturmasında tutuklandı

fetocu-enver-altayli-adam-avukat

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu FETÖ’cü Enver Altaylı, 2017 yılından beri tutuklu bulunuyor. “Siyasi ve askeri casusluk” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklu bulunan Altaylı hakkında Necip Hablemitoğlu cinayeti soruşturması kapsamında tutuklama kararı çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Hablemitoğlu suikastına ilişkin soruşturmada, Altaylı’nın ifadesinin alınmasına hükmedilmişti. Soruşturma devam ederken, şüpheli M.A.’nın FETÖ’nün iki numarası Mustafa Özcan’ın eski özel kalem müdürü olduğu, O.T.’nin ise Altay’lı ile irtibatlı olduğu tespit edilmişti. Soruşturma kapsamında Özcan ve Altaylı ile bağlantılı isimlerin gözaltına alınmasının ardından Altaylı’nın da 19 Ağustos’ta ifadesi alındı. FETÖ’cü istihbaratçı Altaylı’nın ifade verdikten sonra Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında da tutuklanmasına karar verildi.

enver-altayli-bugra-kavuncu-
Necip Hablemitoğlu

Kızı sosyal medyada paylaştı

Eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın kızı ve avukatı Dilara Yılmaz, sosyal medya hesabından tutuklamaya ilişkin açıklamada bulundu. Yılmaz, FETÖ’cü Enver Altaylı hakkında şunları kaydetti:

“19 Ağustos 2022’de müvekkilim/babam Enver Altaylı savcılık ifadesi için adliyeye götürüldü. 79 yaşında ve yüksek tansiyon hastası babam 1-2 saat adliyede tutuldu. Babama yaşatılanlar nedeniyle günün sonunda insanlık ve hukukumuzun geldiği durum adına hicap ettim. Sorgunun ardından savcı, zaten tutuklu olan babamı tutukluluk talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Babam 3. Sulh Ceza Hakimliğinde savunmasına başladı. 1 dakika sonra hâkim, 79 yaşındaki babama bağırarak savunma yapmasına engel oldu. Bunun üzerine zaten rahatsızlığı bulunan babam yüksek tansiyon sebebiyle bayılarak yere düştü. Tutuklanmasına ilişkin kararı ise, en baştan verilmiş olan bir kararın tarafımıza sergilenmesinden başka bir şey değildi.”

FETÖ’cü Enver Altaylı talimatı suikast hücresine iletti

Savcılık, Necip Hablemioğlu suikastının talimatını veren Mustafa Özcan’a bu süreçte FETÖ’den tutuklu eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın yardımcı olduğunu tespit etmişti. FETÖ’cü Enver Altaylı ayrıca Özcan’ın verdiği cinayet talimatını 6 kişilik suikast hücresine iletti. Bu süreçte ise şoförü Nizamettin Afşar da kendisine yardım etti. Afşar, Aydın Köstem aracılığıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı ile irtibatlandı. Köstem, bu vasıtayla Nuri Gökhan Bozkır ile bir araya geldi. Bozkır, aynı zamanda cinayet sırasında bölgede olan Mehmet Narin, İrfan Birkan ve Birol Ercan ile de irtibat kurmuştu.

Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 2016 yılında, eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’ın ifadesi tanık sıfatıyla ifade vermişti. Şıvgın, FETÖ’cü Enver Altaylı hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

Mustafa Özcan ile İstanbul’da Samanyolu TV’de katıldığım bir program sonrasında tanıştım. Enver Altaylı program sonrasında Mustafa Özcan ile birlikte dışarda bekliyorlardı. Altaylı, Mustafa Özcan’ı özellikle tanıştırmak için beklediklerini söyledi. Özcan kendisini tanıtırken kitap, kırtasiye gibi işlerle meşgul olduğunu söyledi. Sanırım Altaylı, Özcan’a, Hablemitoğlu’nun Fetullah Gülen ile ilgili yaptığı çalışmayı söylemiş olacak ki bana, ‘Bir doçent bununla ilgili bir çalışma yapıyor. Biz bu kişi ile nasıl görüşürüz?’ şeklinde soru sordu. Ben de, ‘Bu konuya karışmam, beni ilgilendirmez’ dedim. Görüşme sonrasında Hablemitoğlu’nu bu konuda bilgilendirdim. Altaylı, benim büroda Hablemitoğlu’nun yaptığı işlerle ilgili ‘Ivır, zıvır’ demesine rağmen Mustafa Özcan’a farklı aksettirmiş ki benden yardımcı olmamı istedi.”

KAYNAK: AYDINLIK

 

Benzer gönderiler