Scroll Top

FETÖ’cü Mahmut Akpınar’ın yazısı örgütü karıştırdı

fetocu-mahmut-akpinarin-aciklamasi-adresi

Firari FETÖ’cü Mahmut Akpınar, 16 Temmuz’da “Hizmet, Kamp, Güven” isimli bir yazı yayınladı. FETÖ’nün Pensilvanya’daki örgüt merkezine yönelik birçok eleştiri içeren yazı, Akpınar’ın Cevdet Türkyolu’na uyarılarıyla devam etti. Örgütün içinde yıllarca sadık bir şekilde yer alan isimlerin bile artık üst yönetimi sorguladığını ifade eden FETÖ’cü Mahmut Akpınar’ın yazısında şu ifadeler yer aldı: “Probleme bağlı olarak güven erozyonunun derinden derine ilerlediğini, insanların olumsuz ve tekil örnekler üzerinden Hizmet’in (FETÖ’nün) genelinin, Hoca Efendi’yi (FETÖ elebaşı) ve önde gelen Abileri töhmet altına sokacak konuşmalar yaptığını gördüm. Medyada konuya dair bazı yayınların çıkması, Osman Şimşek’in kamptan sonra eyaletten de ayrılıp taşınması konuyu tekrar ısıtmış olabilir. Ama gördüğüm kamptaki yönetim anlayışı ve Cevdet Abi’nin durumu, tutumu ve yöntemleri üzerinden Hizmet (FETÖ) sorgulanıyor, güven erimesi yaşanıyor. Son birkaç haftada her gün farklı kişilerden konuyla ilgili serzenişler duydum. Hepsi de yıllarca koşturmuş kimseler.”

fetocu-mahmut-akpinarin-aciklamasi-adresi
Cevdet Türkyolu

Cevdet Türkyolu eleştirilerin merkezinde yer alıyor

Mahmut Akpınar, problemlerin çözülmemesi nedeniyle artık birçok kişinin örgütten koptuğunu, örgüte aidiyetini bitirmek üzere olduğunu söyledi.

Mal varlığıyla dillerden düşmeyen Cevdet Türkyolu, hem FETÖ elebaşının en yakınlarından olmasıyla, hem de örgüt içerisindeki konumu ve gücüyle açıktan eleştirmeye cesaret edilebilecek bir isim değil. Zaten Akpınar da kelimelerini öyle özenle seçmiş ki, sözde eleştirdiği Türkyolu’na övgüler düzmeyi de ihmal etmemiş. Türkyolu’na yönelik eleştirileri örgüt tabanının ağzından yazarak kendisini garantiye almaya çalışmış:

“Dediklerime katılmakla birlikte: ‘Peki, Hizmet’in göbeğinde, Hoca Efendi’nin dizinin dibinde olan Cevdet Bey’le ilgili iddiaları ne yapacağız? Bunca şeyler konuşulup yazıldıktan sonra neden hala orada? Her şeye karıştığı, yönettiği, sıkıntılı insanlarla iş tuttuğu ifade ediliyor. Bunun problem olduğunu göremiyor mu? Hizmet’te alan değil veren el olacaksa, Abdurrahman Bin Avf gibi olacaksa ticaret yapar kazanır, ama töhmet oluşturacak durumlardan, ilişkilerden uzak durursun. İnsanlar nasıl Holding sahibi esnafı alkışlıyorsa onu da alkışlar. Ama hem Hizmet’in ilişkiler ağının tam ortasında ve çok etkili olup, hem de ticaret yapmak en basitinden etik değil. Bunu ona kimse söylemiyor mu? Hoca Efendi bunları bilmiyor mu? Biliyorsa neden müdahale etmiyor?’ diyorlar. Gelinen noktada anladım ki kampın yönetiliş şekli Hoca Efendi’nin ve Hizmet’in sorgulanmasına neden oluyor.”

Türkyolu’nun tek başına yetkiyi elinde tutmasından rahatsız olduğunu belirten Akpınar, kısaca “Türkyolu örgüt merkezinde kalsın ama her şeyi kontrol eden olmaktan çıksın” dedi.

Türkyolu, sadece mal varlığı ve usulsüzlükleri nedeniyle eleştirilmiyor. Türkyolu’nun Adil Öksüz ile görüştüğü iddiası da FETÖ mensuplarını rahatsız etti. Adil Öksüz’ün Pensilvanya’daki örgüt merkezinde olduğunu iddia eden bir örgüt mensubu, firari FETÖ’cü Emre Uslu’ya şu soruyu yöneltti:

“Adil Öksüz’ün Cevdet Türkyolu vasıtasıyla Hocaefendi ile görüşmesini nasıl izah edeceksiniz? Adil Öksüz’ün ailesinin kampta ağırlanmasına, onlarla özel ilgilenilmesine ne dersiniz? İzaha muhtaç çok konu var. Adil MİT’e çalışıyorsa hala neden kendisiyle görüşüyor Cevdet Türkyolu?”

FETÖ’cü Mahmut Akpınar’ın yazısına Tuncay Opçin’den tepki

Geçmişte örgüt yönetimine tapan İsmail Sezgin, son aylarda muhalif çizgiye kaymaya başlamıştı. FETÖ’cü Mahmut Akpınar’ın yazısını “Çok önemli bir yazı” ifadeleriyle paylaşan Sezgin, açıkça safını belli etti. Bunun üzerine “Zeyd” kod adlı Tuncay Opçin ve Aydoğan Vatandaş hem Sezgin’i hem Akpınar’ı, dolayısıyla Osman Şimşek’i eleştirdi.

Vatandaş, kampın işleyişiyle ilgili eleştirilere açıklık getirmeye çalışırken, Opçin daha sert bir tavır alarak:

“Ne İsmail Sezgin’in ne de Mahmut Akpınar’ın tavırlarında iyi niyet var. Osman Şimşek ise konuşulmayı sever. O da mutluluktan dört köşe olmuştur.” dedi. Şimşek’i hedef alan Opçin; Şimşek’in sınava tabii tutulmadan FETÖ elebaşının yanına götürüldüğünü, İzmir ve Bursa’da görevliyken rahat durmayarak örgüt içerisinde çevre oluşturmaya kalktığını ve bu nedenle Pensilvanya’ya gönderildiğini söyledi.

Örgüt mensupları ise ikiye bölündü;

“Akpınar’ın eleştirilerini haklı bulanlar ile bu yazının örgüte ve FETÖ elebaşına zarar verdiğini söyleyenler.”

Genel bütüne baktığımızda ise aslında tüm kavgaların iki kutup üzerinde birleştiğini görüyoruz:

“Osman Şimşek’çiler ve Cevdet Türkyolu’cular.”

Firari FETÖ’cü Emre Uslu da durumu:

“Gülen Cemaati ‘Osmancılar’ ve ‘Anti-Osmancılar’ olarak bölünüyor. Şimdilik tartışmalardan görünen bu.” şeklinde özetledi.

Twitter’da FETÖ’cü bir hesabın paylaştığı anket ve gelen yanıtlar ise tarafların büyük kısmının Osman Şimşek’i desteklediğini gözler önüne seriyor.

“Her 10-15 günde bir Cevdet, Osman, sezai, Recai vb. konuları takıntılı şekilde gündeme getiren malum ekibin motivasyonu nedir?” şeklindeki anket paylaşım yoğun ilgi gördü. 1845 FETÖ’cünün oy kullandığı ankette, en fazla verilen cevap “Haklılar/doğru yapıyorlar” oldu. Yani FETÖ tabanı Osman Şimşek ve Cevdet Türkyolu kavgasının gündeme getirilmesinden rahatsız değil. Aksine, Şimşek’e haksızlık yapıldığını düşünen ve örgütün artık Türkyolu’nun “pençesinden” kurtulmasını isteyenler her platformda karşıt fikirlilerle tartışma içine giriyor. Bu kavgalar ise Şimşek’in FETÖ elebaşından sonraki en güçlü aday olma olasılığını kuvvetlendiriyor. Örgütün en önemli gücü olan insan kaynağı; yani örgüt mensupları, iradeyle FETÖ elebaşını ve etrafındakileri yönlendirebilecek kadar önemli mi, ilerleyen günlerde göreceğiz.

Benzer gönderiler