Scroll Top

Osman Şimşek FETÖ’nün bir sonraki elebaşı mı olacak?

osman-simsek-feto-kimdir

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) içindeki kavgalar devam ediyor. Pensilvanya’daki örgüt merkezinin gündemi son aylarda oldukça hareketli. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in hastalığı gündeme gelmiş, ardından Gülen’in sağlık durumuna ilişkin görüntüler paylaşılmıştı. Hakkında “Öldü, ölecek” yorumları yapılan teröristbaşı Gülen’in akıbeti her ne olursa olsun, örgüt içinde bir sonraki liderin kim olacağına yönelik tartışmalar oldukça şiddetli bir şekilde sürüyor. Örgütün kirli parası ve dolayısıyla gücün kimin eline teslim edileceği konusu kargaşaya neden olurken, örgütün kilit isimlerinden birinin Pensilvanya’dan ayrıldığını açıklaması, gündemi iyice hareketlendirdi. FETÖ elebaşının gözde isimlerinden Osman Şimşek, paylaştığı bir yazıyla Pensilvanya’daki dostlarına veda etti.

Osman Şimşek Cevdet Türkyolu kavgası kimin işine geldi?

FETÖ elebaşı ile Pensilvanya’daki örgüt merkezinde 23 yıldır faaliyette olan, örgütün mahrem yapılanmasını yöneten sözde mollalardan biri olan Osman Şimşek, örgütün aynı zamanda sosyal medya işlerini de yürütüyor. Herkül.org’un eski yöneticisi olan Şimşek, “veda” mektubunda Alabama’da Pakistanlı Müslümanların işlettikleri bir özel okul olan Iqra Math & Science Academy’de (IMSA) İslam ilimleri öğretmeni olarak çalışacağını belirtti. Ancak Şimşek’in mektubu, örgüt içinde depreme neden oldu. Çünkü Şimşek, örgütün en ünlü ve büyük kavgalarından birinin başrolünde yer almıştı. Firari FETÖ’cü Ahmet Dönmez’in yazılarıyla deşifre olan kavga, FETÖ elebaşının damadı ve özel kalemi Cevdet Türkyolu’nun Şimşek’i darp etmesiyle sonuçlanmıştı. Peki bu kavga nasıl başlamıştı?

FETÖ içerisinde mal varlığıyla sık sık gündeme gelen Türkyolu hakkında, örgütün ülke imamları şikayet içeren bir mektup yazdı. Bu mektup Şimşek’e iletildi. Şimşek de mektubu “Baş Yüceler Şurası”na götürdü. Üst düzey yöneticilerin mektubu FETÖ elebaşına iletme kararı alması üzerine mektuptan haberdar olan Türkyolu, Şimşek’e engel olmaya çalıştı. İkili arasındaki tartışma kavgaya dönüştü ve Türkyolu Şimşek’i herkesin içinde evire çevire dövdü.

Şimşek, daha sonra mektubu bir şekilde FETÖ elebaşına iletse de istediği sonucu alamadı. Mektuptaki iddialar yalanlandı ve Şimşek Pensilvanya’daki örgüt merkezinden kovuldu. Bu iddiaları, 14 Mart 2021’de yazdığı bir mektupla Şimşek doğruladı.

Şimşek, en son FETÖ elebaşının hastane videosunda görüntülenmişti. Hatta örgütün firari tetikçilerinden İsmail Sezgin, görüntülerdeki kişinin Şimşek olduğuna emin olamamış, daha sonra teyit ettirdiğini belirtmişti. Şimşek’in FETÖ elebaşının yakınlarında olmasına şaşırma sebebi de bu kavgadan sonra Şimşek’in örgüt merkezinden kovulmasıydı.

Ancak, Sezgin’in de, birçok örgüt mensubunun da göremediği bir şey var:

Bu kavga en çok Şimşek’in işine geldi!

Şimşek, hem FETÖ elebaşına yakınlığıyla, hem örgüt içerisindeki bu önemli kavganın faili olmasıyla örgüt içinde bilinen, sevilen ve bazı kişilerce “haksızlığa uğradığı” düşünülen bir isim haline geldi.

Muhalefet tabanın gözbebeği

Ayrıca, Osman Şimşek’in yıldızının bu kavga dolayısıyla parladığını söylemek de mümkün. Çünkü, örgüt içerisinde üst yönetim kadrosunda yer alan Cevdet Türkyolu ve örgütün eski Türkiye imamı Mustafa Özcan gibi isimlere muhalif olan büyük bir kitle var. Türkyolu, malvarlığıyla ve usulsüzlükleriyle kendinden bahsettiren, Özcan ise İsmail Büyükçelebi ile adı Atlanta’daki dolandırıcılık olaylarıyla anılan isimlerden. Türkiye’den kaçan iş adamlarının Özcan ve adamları tarafından milyonlarca dolar dolandırıldığı ortaya çıkmıştı. Örgüt yöneticilerinden Özcan, Büyükçelebi ve Naci Tosun’un bu durumları bildikleri halde engellemedikleri, örgüt üyelerinin sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme gelmişti. Bu nedenle, Özcan ve Türkyolu, FETÖ elebaşının bir türlü vazgeçemediği ancak örgüt içinde kendilerine en çok muhalefet edilen örgüt yöneticileri arasında yer alıyor.

Bu nedenle Şimşek’in mektup çıkışı, örgüt içerisinde bir nevi “kahraman” ilan edilmesine neden olmuş ve genç olması avantajı nedeniyle de örgütün FETÖ elebaşından sonraki yöneticisi olması ihtimalini güçlendirmişti.

Mektup ne anlatıyor?

FETÖ elebaşının 23 yıllık öğrencisi Osman Şimşek tarafından yazılan “Elveda Pensilvanya, merhaba Alabama” isimli mektubu, düz bir vedadan ziyade, üstü kapalı birtakım içeriyor.

“Şayet şartlar vazife ve sorumluluklarımı yerine getirmeme müsaade etseydi, o melek-nümun insanlardan ve -zift havuzu medyasının gösterdiğinin aksine- cennet-âsâ bir uhreviliği olan bu mekândan ayrılmazdım. Heyhat, nasibimiz bu kadarmış.”

Açıkça sitem içeren bu cümleler, Şimşek’in istemeyerek gittiğini ortaya koyuyor. Şimşek, mektubun bir kısmında gidişiyle ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Kendi talep ve tercihim”, daha sonra şunu ekliyor; “kıymetli ağabeylerimin teklif ve tasvibi, aziz Hocamızın izni ve rızası ile”

Şimşek, gidişinin önce kendi tercihi olduğunu, daha sonra örgütün üst yöneticilerinin bu şekilde uygun görmesi nedeniyle gittiğini belirtiyor. FETÖ elebaşının ise “izni ve rızası” olduğunu ifade etmiş. Yani, buradan net olarak anlaşılan şey, Şimşek’in gitmesine birileri karar verdi, FETÖ elebaşı ise buna onay verdi.

Şimşek, ayrıca;

“Keşke ismim gözlerinize ve kulaklarınıza sadece Hizmet gayretleri ile ilişseydi. Keşke mefkure kahramanlarının gönüllerini burkacak hiçbir haberin veya cümlenin içinde adım olmasaydı.” diyerek Cevdet Türkyolu ile kavgasını da tekrar gündeme getirdi mektubunda.

Mektubun ilerleyen kısımlarında ise şunları kaydetti:

“Dünkü duruşumdan pişman değilim; bundan sonra da -aklımın erdiği kadar- bedeli ne olursa olsun, hak ve hakikat safında yer alacağım.”

Yani, açıkça Türkyolu hakkındaki mektubu FETÖ elebaşına teslim etmekteki ısrarının doğru olduğunu, bu konuda pişman olmadığını ifade ediyor.

FETÖ içinde Osman Şimşek’e destek yağdı

Haliyle, bu kadar imalı bir mektup, örgüt içinde de kafa karışıklığına neden oldu. Bazı örgüt mensupları Osman Şimşek’in yanında yer alırken, bazıları da yazdıklarının ortalığı karıştırma maksadı taşıdığını söyleyerek Şimşek’i eleştirdi. 

 

Görüldüğü gibi, Osman Şimşek yoğun bir destek alıyor. Öyle ki, onu eleştirmeye çalışanlara bile had bildiriliyor. Tüm bunlar, artık örgütte suların asla durulmayacağını, liderlik kavgalarının bitmeyeceğini ve bir sonraki elebaşının kim olacağına dair en azından tabanın ciddi bir adayı olduğunu gösteriyor. Şimşek, her yaşadığı olayda bir şekilde parladı ve örgüt gündeminde sürekli kalmayı başardı. Bu nedenle, Fetullah Gülen’den sonra örgütün başına geçmesi en muhtemel elebaşı adayı olarak görünüyor. 

Benzer gönderiler