Scroll Top

İsveç’in uzun süren mülteci başvuru işlemleri çocukları eroin batağına itiyor

_96308874_gettyimages-684964696

Uppgivenhetssyndrom“, telafuzu zor bir İsveç’çe kelime. İsveç’te vatandaşlık başvurusu reddedilen mülteci ailelerinin çocuklarının yaşadığı feragat/teslimiyet sendromunu tanımlamak için kullanılıyor. Çoğunlukla eski Yugoslavya ve SSCB ülkelerinden gelen mülteci çocukların yaşadığı bu rahatsızlığa şimdi de Afgan mülteci çocukların eroin bağımlılığı eklendi.

İsveç’te sığınma başvurusunun sonucunu bekleyen 18 yaşından küçük ve yanında ailesi olmayan Afgan mülteciler arasında uyuşturucu kullanımı giderek yaygınlaşıyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de 2016 yılı içerisinde en az 1.000 sığınmacının eroin bağımlılığı tedavisi gördüğü belirtildi.

Fransız AFP haber ajansının haberine göre, başkent Stockholm’ün yaklaşık bir saat kuzeyinde bulunan üniversite kenti Uppsala’da da 18 yaşın altında olan ve yanında ailesi olmayan Afgan gençlerin arasında uyuşturucu kullanma oranı yüzde 10.

Bu kentte yaklaşık 1.000 reşit olmayan Afgan sığınmacı yaşıyor AFP’nin haber için görüştüğü çocuk ve genç sığınmacılar sığınma başvurularının sonucunu beklerken, yaşadıkları stresten dolayı eroin gibi uyuşturucuları kullanmaya başladıklarını anlattılar.

Sınır dışı edilme korkusu eroine başlatıyor

İsveç’te sığınma başvurularının sonuçlanması ortalama olarak bir yıldan biraz daha uzun bir zaman alıyor. Başvurusuyla ilgili kararı beklerken uyuşturucu kullanmaya başlayan 16 yaşındaki Mehdi, uyuşturucu kullanmaya başlamalarının nedenini sığınma başvurusuyla ilgili yanıt beklerken yaşadıkları sınır dışı edilme korkusu olduğunu anlattı.

Mehdi, hem gördüğü tedavi sonucu bağımlılığından kurtulan hem de sığınma başvurusu kabul edilen şanslı az sayıda kişiden biri. Uzmanlar ise uyuşturucu kullanımında sınır dışı korkusunun yanı sıra çocuk mültecilerin travmatik geçmişlerinin de rol oynadığını iddia etti.

Uppsala Sosyal Hizmetler Direktörü Hilde Wiberg de birçok sığınmacının geçmişte yaşadıkları travmalar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğuna dikkat çekti. AFP’ye konuşan Wiberg, “Kendinizi sığınma başvurusu sürecinde ve verilecek kararı bekleme aşamasında bulmak oldukça zor bir durum” dedi.

İsveçli yetkililer eroinden değil hırsızlıktan korkuyor

İsveçli yetkililer de sığınma başvurusu yapan gençlerin yaşadığı uyuşturucu sorununun farkında olduklarını ve bu kişilerin hem toplum hem de kendileri için bir tehdit oluşturacak düzeye gelmesini engellemeye çalıştıklarını söyledi. Eroin bulundurmak ya da kullanmak, sığınma başvurusunda olumsuz etki yaratan unsurlar arasında yer almıyor.

Ancak yetkililerin esas endişesi, uyuşturucu kullanan gençlerin bu pahalı alışkanlığı finanse etmek için hırsızlık gibi suçlara yönelmeleri riski. Bu durumda bu gençler sığınma hakkı elde etme şansını kaybederken, kentler de suç oranlarının artması riski ortaya çıkıyor. İsveç’te mülteci statüsü almak için bekleyenlerin çoğunluğu Afgan göçmenlerden oluşuyor.

Benzer gönderiler